Hallitus

Justus ry/r.f. on Helsingin yliopiston oikeustieteellisen tiedekunnan Vaasan yksikössä opiskelevien ainejärjestö. Ainejärjestö perustettiin vuonna 1991 ja toimintamme on opetuksen tavoin kaksikielistä.

Keskeisimmät Justuksen toimintamuodot ovat yhteinen hauskanpito, opiskelijasosiaalinen toiminta, Vaasan koulutuksen edunvalvonta sekä yhteistyö muiden oikeustieteellisten ainejärjestöjen kanssa. Justus on Suomen Juristiliiton jäsenyhdistys.

Yhdistyksen ylintä päätösvaltaa käyttää kahdesti vuodessa kokoontuva yhdistyksen kokous. Toimeenpanovaltaa käyttää yhdistyksen hallitus.

Hallitus 2024

Hallituksen jäsenet

x

Puheenjohtaja
Alex Ylikangas – puheenjohtaja@justuswasa.fi

x

Päätoimittaja
Mete Kaya – paatoimittaja@justuswasa.fi

x

Talousvastaava/Varapuheenjohtaja
Verner Bexar – talousvastaava@justuswasa.fi

x

Sihteeri
Frans Koivula – sihteeri@justuswasa.fi

x

Tapahtumavastaava
Elin Hautamäki – tapahtumavastaava@justuswasa.fi

x

Valmennuskurssivastaava
Marcus Palo – valmennuskurssivastaava@justuswasa.fi

x

Ekskursiovastaava
Miikka Heiskanen – ekskursiovastaava@justuswasa.fi

x

Opintovastaava
Linnea Timonen – opintovastaava@justuswasa.fi

x

Yhteistyövastaava
Henna Kaltto – yleisvastaava@justuswasa.fi

x

Ulkoasiainvastaava
Charlotte Ingberg – ulkoasiainvastaava@justuswasa.fi

x