Hallitus

Justus ry/r.f. on Helsingin yliopiston oikeustieteellisen tiedekunnan Vaasan yksikössä opiskelevien ainejärjestö. Ainejärjestö perustettiin vuonna 1991 ja toimintamme on opetuksen tavoin kaksikielistä.

Keskeisimmät Justuksen toimintamuodot ovat yhteinen hauskanpito, opiskelijasosiaalinen toiminta, Vaasan koulutuksen edunvalvonta sekä yhteistyö muiden oikeustieteellisten ainejärjestöjen kanssa. Justus on Suomen Lakimiesliiton jäsenyhdistys.

Yhdistyksen ylintä päätösvaltaa käyttää kahdesti vuodessa kokoontuva yhdistyksen kokous. Toimeenpanovaltaa käyttää yhdistyksen hallitus.

Hallitus 2022

Hallituksen jäsenet


Puheenjohtaja
Saska Heiskanen puheenjohtaja@justuswasa.fi


Ekskursiovastaava, varapuheenjohtaja
Camilla Sundgren – ekskursiovastaava@justuswasa.fi


Talousvastaava
Aapo Partanen – talousvastaava@justuswasa.fi


Sihteeri
Ina Seppänen – sihteeri@justuswasa.fi


Tapahtumavastaava
Alisa Salminen – tapahtumavastaava@justuswasa.fi


Valmennuskurssivastaava
Bianca Kuumeri – valmennuskurssivastaava@justuswasa.fi


Päätoimittaja
Eveliina Korpi – paatoimittaja@justuswasa.fi


Opintovastaava
Sami Makkonen – opintovastaava@justuswasa.fi


Yleisvastaava
Elsa Simonen – yleisvastaava@justuswasa.fi


Ulkoasiainvastaava
Paula Paukku – ulkoasiainvastaava@justuswasa.fi