Hallitus

Justus ry/r.f. on Helsingin yliopiston oikeustieteellisen tiedekunnan Vaasan yksikössä opiskelevien ainejärjestö. Ainejärjestö perustettiin vuonna 1991 ja toimintamme on opetuksen tavoin kaksikielistä.

Keskeisimmät Justuksen toimintamuodot ovat yhteinen hauskanpito, opiskelijasosiaalinen toiminta, Vaasan koulutuksen edunvalvonta sekä yhteistyö muiden oikeustieteellisten ainejärjestöjen kanssa. Justus on Suomen Lakimiesliiton jäsenyhdistys.

Yhdistyksen ylintä päätösvaltaa käyttää kahdesti vuodessa kokoontuva yhdistyksen kokous. Toimeenpanovaltaa käyttää yhdistyksen hallitus.

Hallitus 2019

Hallituksen jäsenet


Puheenjohtaja
Markus Petman – puheenjohtaja@justuswasa.fi
+358 44 290 5553


Opintovastaava, varapuheenjohtaja
Toni Tähtinen – opintovastaava@justuswasa.fi


Talousvastaava
Suvi-Maaria Westerlund – talousvastaava@justuswasa.fi


Päätoimittaja
Jonas Holm – paatoimittaja@justuswasa.fi


Sihteeri
Jenny Loikas – sihteeri@justuswasa.fi


Kulttuurivastaava
Oona Niemi – kulttuurivastaava@justuswasa.fi


Valmennuskurssivastaava
Olli Jylhänlehto – valmennuskurssivastaava@justuswasa.fi


Yleisvastaava
Anna-Emilia Majala – yleisvastaava@justuswasa.fi


Ulkoasiainvastaava
Nicole Tuomola – ulkoasiainvastaava@justuswasa.fi


Ekskursiovastaava
Alisa Nyyssönen – ekskursiovastaava@justuswasa.fi